ČR: V Prahe výrazne rastie počet prípadov osýpok | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

ČR: V Prahe výrazne rastie počet prípadov osýpok

20. február 2019

Praha 20. februára (TASR) - V českej metropole Praha výrazne rastie počet prípadov osýpok. Od začiatku roka tam bolo potvrdených už 65 prípadov, z toho 14 za minulý týždeň, uviedol v stredu server Novinky.cz.

Zatiaľ čo v rokoch 2016 a 2017 zaznamenali hygienici v Prahe len tri prípady osýpok, vlani ich počet stúpol na 103. O náraste počtu prípadov od začiatku roka 2019 informovala v utorok Hygienická stanica hlavného mesta Prahy.

Pre výskyt tohto vírusového infekčného ochorenia museli byť nedávno mimoriadne zaočkovaní zdravotníci z pražskej Fakultnej nemocnice v Motole. V Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR z rovnakého dôvodu uzavreli jednu z reštaurácii.

Osýpky patria k najviac nákazlivým prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými ľuďmi. Spôsobujú časté komplikácie — zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému, ktoré môžu byť smrteľné.

Zároveň patria medzi najzávažnejšie detské ochorenia, pričom najúčinnejším preventívnym opatrením proti nim je očkovanie. Ak preočkovanosť populácie klesne pod 95 percent, môže sa ochorenie začať rýchlo šíriť. Tzv. kolektívnu imunitu v posledných rokoch narušujú rodičia, ktorí svoje deti nedávajú očkovať, alebo očkovanie odkladajú.

Počet prípadov osýpok sa v Európe v roku 2018 viac ako strojnásobil a za tento nárast môže prevažne Ukrajina. Európsky región zaznamenal vlani 83.000 prípadov osýpok, z toho 54.000 na Ukrajine.

12 20 rsc hy

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0