Zdravie: Počet chorých na chrípku stúpol v BBSK o 87 percent | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

Zdravie: Počet chorých na chrípku stúpol v BBSK o 87 percent

19. máj 2018
Banská Bystrica 19. mája (TASR) - Na území Banskobystrického kraja sa v medzitýždňovom porovnaní zvýšili prípady chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO) až o 87 percent.

TASR o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravia (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

"V absolútnom počte chorých to však nie je až také hrozné číslo, počet chorých stúpol len o pár desiatok," uviedla. V medziročnom porovnaní je počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO), ako aj na chrípku dokonca mierne nižší. "Na pôvode ochorení sa momentálne podieľajú hlavne adenovírusy a respiračné syncytiálne vírusy, ktoré spôsobujú akútne ochorenia s ľahším priebehom," doplnila hovorkyňa.

V 20. kalendárnom týždni na základe analýz z hlásení 57 percent lekárov pre deti a dorast a 40 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých evidoval banskobystrický RÚVZ, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, 2790 prípadov ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť necelých 1000 prípadov na 100.000 obyvateľov. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 139 prípadoch, čo je chorobnosť 47 prípadov na 100.000 obyvateľov. Epidemiológovia pri tom nezaznamenali žiadny výskyt závažného akútneho respiračného ochorenia.

Najvyšší počet chorých je v absolútnych číslach v okresoch Lučenec a Rimavská Sobota, tesne za nimi sú okresy Zvolen, Revúca, Žiar nad Hronom a Banská Bystrica. Najmenej chorých z celého Banskobystrického kraja je v okrese Banská Štiavnica.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0