7. december 2017
Bratislava 7. decembra (TASR) - Meningokoková infekcia môže bez okamžitej liečby viesť k smrti alebo ťažkému trvalému postihnutiu. Slovenská pediatrická spoločnosť preto spúšťa osvetovú kampaň zameranú na informovanie verejnosti o rizikách spojených s meningokokmi u adolescentov a mladých dospelých.
Na Slovensku je ročne 25 až 55 prípadov invazívnych meningokokových ochorení, zomiera 10 až 15 percent pacientov.
Meningokok môže spôsobovať zápal mozgových blán (meningitída) a otravu krvi (meningokokovú sepsu). V takom prípade sa baktéria dostáva do krvi a prepukne ochorenie invazívneho charakteru. "Smrteľná je však len v špecifických prípadoch," vysvetľuje profesor Karol Králinský, prednosta II. Detskej kliniky SZU Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. Vo väčšine prípadov ide o neinvazívne kmene, preto si zdravý človek s menigokokom poradí.
Baktéria sa prenáša úzkym kontaktom s respiračným sekrétom alebo slinami. Nakaziť sa dá pri kýchaní, bozkávaní, zdieľaní pohára či jedla. Napriek najvyššej pravdepodobnosti výskytu meningokoka u tínedžerov a mladých dospelých, nebezpečný môže byť pre kohokoľvek. Medzi rizikové skupiny patria deti do štyroch rokov, fajčiari, osoby s vírusovou infekciou, častí návštevníci klubov, barov a reštaurácií, cestovatelia a osoby žijúce v spoločných domovoch ako internáty či kasárne.
Pri nakazení dochádza ku kolonizácii nosohltanu, patogén sa šíri sliznicou a môže vyvolať zápal. Väčšinou sa prejaví ako bežné respiračné ochorenie. Najčastejšie ide o neinvazívne kmene, čo môže viesť k získaniu prirodzenej imunity. Väčšina ľudí si s meningokokom poradí bezpríznakovo.
Problém nastáva pri invazívnom meningokokovom ochorení -meningokokovej sepse a meningokokovej meningitíde. "Vo všetkých týchto formách ide o smrteľné ochorenie s náhlym nástupom z plného zdravia a veľmi rýchlym priebehom. Pomôcť môže jedine okamžitá diagnostika a komplexná liečba v horizonte maximálne niekoľkých hodín. Pacient dostáva priamo do žily vysoké dávky antibiotík a kontrolujú sa životne dôležité funkcie," zhrnul profesor Králinský. Meningokoková sepsa je najrýchlejšie smrtiace infekčné ochorenie, pri ktorom polovica úmrtí nastáva do 24 hodín od prvých príznakov.
Inkubačná doba ochorení je dva až desať dní. Nákaza sa prejaví silnými bolesťami hlavy, horúčkou alebo zvracaním. Pacient je svetloplachý a zmätený, môže mať stuhnutú šiju, studené končatiny a zimnicu, je dýchavičný. Je nevyhnutné okamžite privolať lekársku pomoc. Stav pacienta sa mení z minúty na minútu. Na tele sa začnú objavovať tzv. petéchie, vyrážky a krvné podliatiny, zväčša na hrudníku a končatinách, ktoré môžu spôsobiť rozsiahle nekrózy kože. Pacient upadá do bezvedomia.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzýva k aktívnej prevencii očkovaním. Na Slovensku sú vakcíny proti meningokokom dostupné, zdravotné poisťovne ich nepreplácajú.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0