2. október 2017
Banská Bystrica 2. októbra (TASR) – Hoci sa alergikom počas uplynulých dvoch chladných týždňov, ktoré priniesli i daždivé dni, uľavilo, ich ťažkosti sa môžu trochu zintenzívniť. Podľa prognózy odborníkov na najbližšie obdobie bude výskyt peľu v ovzduší naďalej ovplyvňovaný nočným ochladením a miernym oteplením, ako aj lokálnou zrážkovou činnosťou.
"Hladiny peľu v ovzduší môžu zaznamenať nárast, ale nepredpokladá sa, že by dosiahli alergologicky významné koncentrácie," konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá koordinácia peľovej informačnej služby v SR.
Na celom území Slovenska odborníci zaznamenali len veľmi nízke denné koncentrácie peľu v ovzduší. Peľ ambrózie, ktorý ešte nedávno dosahoval veľmi vysoké koncentrácie, sa v uplynulých dňoch vyskytoval už len ojedinele.
"Podľa údajov monitorovacích staníc v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Trnave, v Žiline a Košiciach sa koncentrácie peľu ambrózie, ktorá je najsilnejším alergénom pre toto obdobie, pohybovali len na úrovni štyri peľové zrná v metri kubickom vzduchu. Takú pozitívnu správu však alergikom nemôžeme priniesť v prípade výskytu spór (plesní) húb. Ich denné koncentrácie, najmä rodov Cladospórium a Alternária, síce poklesli, ale naďalej sa udržiavajú vo veľmi vysokých hladinách," priblížila Lafférsová.
Podľa nej peľová sezóna paliny a ambrózie je pomaly v závere, je tu však ešte invázna rastlina - zlatobyľ.
"Nakoľko ide o rastlinu hmyzom opelivú, nemá až takú vysokú produkciu peľu ako ambrózia, preto alergikom môže spôsobovať problémy najviac pri pohybe v blízkosti jej porastov. Tam je koncentrácia jej peľu mnohonásobne vyššia," dodala Lafférsová.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0