ÚVZ SR: Proti chrípke sa dalo zaočkovať necelých päť percent Slovákov | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

ÚVZ SR: Proti chrípke sa dalo zaočkovať necelých päť percent Slovákov

10. 2016
Bratislava 10. augusta (TASR) – Proti chrípke sa dalo v chrípkovej sezóne 2015/2016 zaočkovať necelých päť percent Slovákov. Hoci to hradili zdravotné poisťovne, túto možnosť využilo asi 4,5 percenta ľudí, čo je o niečo menej ako v sezóne 2014/2015. Vyplýva to zo správy Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý v lete pravidelne vydáva hodnotenie uplynulej chrípkovej sezóny.

Na Slovensko doviezli v chrípkovej sezóne 2015/2016 vyše 260.000 očkovacích dávok, využilo sa takmer 245.000 z nich. Zdravotné poisťovne uhradili vyše 236.000 dávok, zvyšných vyše 8400 si pacienti zaplatili sami. Zaočkovať sa dali najmä 59-roční a starší pacienti.

Počas uplynulej chrípkovej sezóny ochorelo na akútne respiračné ochorenia (ARO) vyše 1,4 milióna Slovákov, z toho na chrípku a jej podobné ochorenia viac ako 143.000 ľudí. Chorobnosť na ARO klesla v porovnaní s chrípkovou sezónou v rokoch 2014/2015 o 16,8 percenta. Početné lokálne epidémie hlásili lekári predovšetkým v západnej a strednej časti Slovenska.

V chrípkovej sezóne 2015/2016 ochorelo na SARI (prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia) asi 35 ľudí, ani jeden pacient nebol očkovaný proti chrípke. Vírus chrípky potvrdili u 15 z nich. Na SARI zomrelo päť ľudí, bol u nich prítomný rizikový faktor ako napríklad obezita, hypertenzia, cukrovka či kardiovaskulárne ochorenie.

Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia voči chrípke patria podľa hygienikov dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúk vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečné likvidovanie. Najúčinnejšou formou prevencie je však očkovanie.

Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Najvyššia chorobnosť je do 15. roku života, pretože školské kolektívy sú ideálnym miestom šírenia ochorenia. Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0