10. apríl 2016
Bratislava 10. apríla (TASR) - Nový minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), ktorý je vo vládnej funkcii 18 dní, si trúfa zdravotníctvo zmeniť a verí, že je tu priestor vykonať zásadné systémové kroky. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike s tým, že sa snaží diskusiou so zainteresovanými stranami dohodnúť na prierezovom programovom vyhlásení vlády.
"Zdravotníctvo potrebuje konsenzuálnu dohodu, nielen politickú. Cítim podporu na vláde, aby sa diali tieto zmeny," uistil Drucker. Na otázku, čo považuje za najväčší problém v zdravotníctve, odvetil, že je ich viac. "Jedným z kľúčových je otázka financovania, pravidiel financovania a nakladania s verejnými zdrojmi," povedal. O konkrétnych návrhoch zákonov z dielne svojho rezortu ešte hovoriť nechcel, keďže to považuj za predčasné.
Drucker uznáva, že stav zdravotníctva je téma, ktorá spoločnosťou rezonuje. "Zdravotníctvo potrebuje niektoré zásadné kroky. Doterajšie vlády si uvedomovali niektoré systémové prvky, ktoré by sa mali zaviesť, teraz nadišiel čas," podotkol.
Podľa ministra zdravie nie je úplne bežná komodita, s ktorou sa dá bežne obchodovať. "Je potrebné nazerať aj na spoločenské zmeny. Do dnešného dňa sme ponechali otázku zdravotníctva len na strane štátu. Nemyslím si však, že štát je schopný dlhodobo financovať všetko, čo sa v rozvoji zdravotníctva deje," upozornil.
Na otázku, prečo vznikajú v zdravotníctve dlhy, Drucker povedal, že každá časť tohto sektora má svoje problémy a špecifiká. "Sú oblasti nedofinancované a sú, naopak, oblasti, kde tých peňazí ide viac. Musíme nájsť mechanizmy, ako vieme balík prerozdeliť účelnejšie a efektívnejšie. Dlhy najviac vidieť pri nemocniciach. Mnohé z nich však majú 90 percent nákladov iba na mzdy. Hovoriť preto len o znižovaní nákladov sa nedá. Niektoré činnosti máme nedofinancované, musíme preto identifikovať, kam je tie peniaze možné presúvať," odkázal.
Drucker má podľa svojich slov ambíciu získať pre zdravotníctvo čo najviac peňazí od štátu. "Ale rozumiem, ak sa štát bráni ich dávať, ak nie je úplne jasné, na čo pôjdu," uznal.
Na margo platových požiadaviek sestier Drucker odkázal, že sú aj iní zdravotnícki pracovníci, nielen sestry, ktorí znášajú istú mieru pocitu, že ich otázky nie sú riešené. "Musíme nájsť adekvátny model riešenia. Ja presadzujem viac zásluhový princíp. Musíme mať pracovnú skupinu s ľuďmi, ktorých sa to týka. Aj ja môžem povedať za seba, že v Nemecku by som bol lepšie platený," upozornil minister.
Drucker zatiaľ nepovedal, kto bude novým šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne. "Mám predstavu, že by som chcel ukázať odbornej aj laickej verejnosti, že kroky, ktoré ideme realizovať, budú korektné. Hľadám ľudí z finančného sektora, či už poisťovníctva, alebo bankovníctva. Musíme dávať signály, že sú tu noví nezaťažení ľudia," konštatoval.
Minister na margo minulých zdravotníckych káuz povedal, že už má o nich nejakú predstavu. "Je to možno zanedbanie niektorých činností v oblasti revízií a my sa budeme pýtať prečo. Ukazuje sa, že v systéme je nejaká miera neefektivity. Nezužoval by som to len na prípad pána Kostku, ukazuje sa, že tých pochybení je viac. Padni komu padni, ale nepadni, komu nepadni. Treba sa na tie zmluvy pozrieť a buď sa zrušia a nebude sa pokračovať ďalej, alebo je možné, že niektoré sú v poriadku, ale dochádza k iným pochybeniam," uzavrel.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0