27. január 2016
Bratislava 27. januára (TASR) – Vírusom Zika by v zahraničí nemal byť nakazený žiaden Slovák. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR zatiaľ o tom nedostalo hlásenia. Vírus sa šíri napríklad v Severnej a Južnej Amerike. Podľa registračného formulára sa tam nachádza 117 Slovákov. Ich počet však môže byť vyšší, pretože nie každý využije pred vycestovaním dobrovoľnú registráciu. Výskyt vírusu doteraz nikto nehlásil ani na Slovensku.
"Zatiaľ sme nevydali cestovnú výstrahu, ktorá by odporučila obmedzenie pohybu v krajinách, kde sa vírus najnovšie objavil," povedal pre TASR hovorca ministerstva Peter Stano. Ľuďom však odporúča, aby si pred vycestovaním do krajiny, kde sa vírus vyskytol, pozreli aktuálnu situáciu cez cestovné odporúčania rezortu či webovú stránku Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. MZVaEZ sleduje situáciu cez veľvyslanectvá konzultáciami so zahraničnými partnermi a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Do postihnutých oblastí sa neodporúča cestovať tehotným ženám vzhľadom na možnosť poškodenia plodu.
Zika je vírus prenášaný komármi. Môže spôsobiť mikrocefáliu, teda zaostávanie rastu mozgu a rôzne autoimunitné neurologické komplikácie. Prenášať sa môže aj cez placentu z matky na dieťa, potvrdené boli aj prípady prenosu pohlavným stykom. Podľa WHO naň zatiaľ neexistuje vakcína ani účinná liečba.
Vírus sa podľa ÚVZ SR šíri v Amerike a Karibskej oblasti. Z európskych krajín hlásili jeden prípad nákazy z Dánska, Fínska či Nemecka. Nákaza v Európe je podľa úradu zriedkavá, pretože klimatické podmienky nie sú vhodné na rozšírenie prenášačov. Zika má zatiaľ lokálny výskyt, nejde o epidemický rozsah.
"Ľudia by v postihnutých krajinách mali dodržiavať viaceré preventívne opatrenia zabezpečujúce ochranu pred uštipnutím komárom," povedala pre TASR Zuzana Drobová z ÚVZ SR. Po návrate tiež treba sledovať svoj zdravotný stav a v prípade objavenia príznakov informovať o ceste lekára. WHO v rámci prevencie odporúča použiť repelenty, zakrývať sa oblečením s dlhými rukávmi a nohavicami, vyprázdňovať a čistiť nádoby, kde by sa mohla udržiavať voda ako miesto na množenie komárov, a spať pod ochrannými sieťkami.
Príznaky sú obvykle mierne a trvajú dva až sedem dní. Medzi hlavné patrí zvýšená teplota, bolesti kĺbov, možné sú aj opuchy najmä menších kĺbov na rukách a nohách, makulo-papulárne vyrážky šíriace sa z tváre na telo, zápal spojoviek a všeobecné, chrípke podobné príznaky. Inkubačná doba je tri až 12 dní.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0