17. november 2015
Banská Bystrica 17. novembra (TASR) - Alkohol je najpoužívanejšou legálnou drogou na svete. Spoločnosť ho vo veľkej miere toleruje aj napriek tomu, že spôsobuje mnoho zdravotných a sociálnych škôd. Poukázať na jeho nebezpečenstvo najmä u mladistvých je cieľom slovenského verejného zdravotníctva počas Európskeho týždňa boja proti drogám. Ten oficiálne odštartoval v pondelok (16.11.).
Alkoholizmus patrí stále k najrozšírenejšiemu druhu závislostí na Slovensku i v krajinách EÚ. Podľa informácií odborníkov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, dlhodobý prieskum TAD (tabak, alkohol, drogy) ukázal, že prvú skúsenosť s alkoholom uvádzajú už 10-ročné deti.
"Práve preto je vytváranie aktívneho protidrogového postoja efektívnou metódou v prevencii vzniku rôznych druhov závislostí," konštatovala v tejto súvislosti vedúca Oddelenia podpory zdravia banskobystrického RÚVZ Silvia Kontrošová.
Pri príležitosti európskeho týždňa RÚVZ organizuje najmä vzdelávacie aktivity. V stredu (18.11.) zavítajú pracovníci RÚVZ do Základnej školy Valaská, v okrese Brezno, kde okrem besedy a prednášok na tému prevencie fajčenia a alkoholu zmerajú žiakom oxid uhoľnatý vo vydychovanom vzduchu. Chystajú tiež dotazníkový prieskum nikotínovej závislosti u študentov 4. ročníka Strednej zdravotníckej školy v Banskej Bystrici.
"Prevencii drogových závislostí sa venujeme v priebehu celého roka, a to v rámci zdravotno-výchovných aktivít cielených na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení v materských, základných, stredných i vysokých školách, organizáciách, kluboch dôchodcov či v rómskej komunite," reagovala Tatiana Zvalová z banskobystrického RÚVZ.
ekc zll
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0