ZDRAVIE: Pomenovanie | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

ZDRAVIE: Pomenovanie

7. marec 2015
Banská Bystrica 7. marca (TASR) – Pomenovanie "prasacia chrípka" je vysoko neodborné a neetické, upozorňujú odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Pripomínajú, že len čo nadobudol tento vírus vlastnosť prenášať sa z človeka na človeka, nemá sa ochorenie nazývať prasacia chrípka, chorí sú totiž ľudia.

"V ostatných týždňoch stúpal na Slovensku počet chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia a tento výskyt nadobudol epidemický charakter. V etiológii ochorení sa opakovane laboratórne potvrdila prítomnosť - okrem iných - aj vírusu chrípky typu A/California/2009/7(H1N1)pdm-like, to je pandemický kmeň. Pandemická chrípka A(H1N1) je ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a v niektorých prípadoch vedie až k smrti," uviedla vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Mária Avdičová.

Podľa nej ide o komplikovaný vírus, najmä čo sa týka genetického zloženia. Obsahuje gény ľudských, vtáčích aj prasacích vírusov, preto mu odborníci hovoria aj trojnásobne modifikovaný. Vírus A(H1N1) spôsobil pandémiu chrípky v sezóne 2009/2010. Odvtedy cirkuluje v populácii ľudí počas sezónneho výskytu chrípky.

"Vznikol výmenou genetických informácií zo spomenutých troch vírusov, preto sa mu s obľubou v médiách hovorí 'prasací' vírus. Toto pomenovanie je vysoko neodborné a zároveň neetické, nakoľko ide o humánny vírus a od svojho vzniku postihuje výhradne ľudí," zdôraznila Avdičová.

Prenos prebieha z človeka na človeka kvapôčkovou formou vzduchom, napríklad pri kašľaní, kýchaní alebo pri rozprávaní, prípadne priamym kontaktom pri podávaní rúk. Ochorenie sa prejaví po jednom až siedmich dňoch. Je vysoko prenosné.

Ako Avdičová dodala, pandemický vírus je už od chrípkovej sezóny 2010/2011 obsiahnutý vo vakcínach proti sezónnej chrípke. Vakcíny vykazujú vysokú účinnosť a zaočkované osoby sú chránené. U osôb s poklesom imunitnej odolnosti výnimočne dôjde k ochoreniu, ale jeho priebeh je ľahší. Ochorenia spôsobené vírusmi chrípky najviac ohrozujú rizikové osoby - tehotné ženy, starších ľudí a chronicky chorých. Ani jeden prípad úmrtia spôsobeným vírusom A(H1N1) na Slovensku nebol proti chrípke očkovaný.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0