26. november 2014
Bratislava 26. novembra (TASR) - Priemerná spotreba alkoholu na Slovensku podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) predstavuje 13 litrov na osobu za jeden rok. Do štatistík sú zahrnutí ľudia nad 15 rokov, teda aj mladiství. V Európe je tento priemer 11 litrov, čiže SR je v konzumácii alkoholu nad európskym priemerom. Uviedol to doktor Ľubomír Okruhlica, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre drogové závislosti a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej ulici v Bratislave.
Ako ďalej povedal na stretnutí s novinármi za účasti abstinujúcich alkoholikov, rozdielna je konzumácia alkoholu u mužov a u žien. Kým u žien konzumácia predstavuje šesť litrov čistého alkoholu ročne, u mužov je to až 21 litrov. Alkohol spôsobuje aj úmrtia, najmä u mladých vo veku 15 až 20 rokov a vážne poškodzuje zdravie ľudí, spôsobuje cirhózu pečene a iné ochorenia. Alkohol je i silným karcinogénom. V EÚ najviac úmrtí na rakovinu v dôsledku pitia je v Maďarsku a na druhom mieste je Slovensko, konštatoval Okruhlica. Zdôraznil, že deti a mladiství by nemali piť vôbec, žiaľ, deti často prichádzajú do kontaktu s alkoholom práve v rodinách. Tlak na pitie je aj na rôznych firemných akciách. Každé zvýšenie konzumácie alkoholu zvyšuje chorobnosť. Naopak, pri abstinencii ľudia dlhšie žijú a sú zdravší. Súčasne upozornil aj na skutočnosť, že na Slovensku pod vplyvom alkoholu dochádza k mnohým vraždám.
Primár AT Sanatória v Bratislave-Petržalke, kde sa liečia alkoholici a toxikomani, Ivan Novotný, na stretnutí uviedol, že veľkej väčšine ľudí sa dá pomôcť dostať sa z alkoholizmu, ale rodina, partneri by sa mali včas anonymne informovať o možnostiach liečby. Podľa neho by mali byť zodpovednejší vo výchove aj rodičia, pretože mladiství často aj užívajú drogy. Chýbajú informácie o hnutí abstinujúcich alkoholikov, ktorí sa združujú v početných kluboch a organizujú mnohé zaujímavé podujatia a podľa ich vlastných slov sú šťastní aj bez alkoholu. Primár Novotný neodporúča novinárom písať o tragédiách v dôsledku alkoholu, čo u mnohých ľudí vyvoláva myšlienku - "Mne sa to nemôže stať". Za oveľa vhodnejšie považuje písať o peknom živote ľudí, ktorí abstinujú.
Na nebezpečenstvo nárazového pitia mladých ľudí, vyskytujúceho sa medzi mládežou, ktorá sa stretáva za účelom opitia sa, upozornila lekárka Janka Žemličková, terapeutka pre mladých a narkomanov. Vyzdvihla dôležitosť komunikácie s abstinujúcimi alkoholikmi, ktorí majú zaujímavé skúsenosti a môžu pomôcť iným, a ocenila aktivity klubov abstinujúcich alkoholikov.
Prítomní odborníci informovali novinárov a pozvali všetkých záujemcov na 22. výročné stretnutie bratislavských klubov abstinujúcich, ktoré sa uskutoční v sobotu 29. novembra v Dome kultúry Ružinov. Ako uviedla 21 rokov abstinujúca novinárka Ľuba Kukučková, predpoludním sa tam uskutoční Deň otvorených dverí. Stretnú sa členovia klubov abstinujúcich z Bratislavy aj iných miest SR, ich terapeuti a členovia rodín. Popoludní a večer bude nasledovať bohatý kultúrny a spoločenský program, samozrejme, bez alkoholu. Opäť sa potvrdí, že ľudia sa vedia tešiť, byť šťastní a veselí aj bez alkoholických nápojov.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0