26. jún 2014
Praha 26. júna (TASR) - Českým politikom odchádza trpezlivosť s množiacimi sa prípadmi, keď sanitky s akútnymi, závažnými prípadmi obchádzajú aj niekoľko hodín pražské nemocnice a počúvajú neustále to isté: Neprijímame, skúste to inde.
Kvôli tomuto problému diskutoval v stredu český premiér Bohuslav Sobotka s ministrom zdravotníctva Svatoplukom Němečkom a žiada od neho jasné riešenie.
Poslednou kvapkou sa stala noc z utorka 24. júna na stredu, keď sa pražským záchranárom takmer nepodarilo umiestniť troch pacientov s mŕtvicou a keď s 30-ročným mužom so srdcovou arytmiou jazdili ako šialení po Prahe takmer dve hodiny. Napísal to dnes spravodajský portál Novinky.cz.
Premiér Sobotka sa preto ešte v stredu stretol s ministrom zdravotníctva Němečkom (obaja ČSSD).
"Je absolútne nutné, aby sa do komunikácie medzi pražskou záchrannou službou a medzi nemocnicami, ktoré pôsobia na území hlavného mesta Praha, osobne vložil minister zdravotníctva. Je absolútne nutné, aby celú túto kauzu preveril - aby bolo jasné, ako sa všetko objektívne odohralo a kto splnil či nesplnil svoje povinnosti v rámci noci," odpovedal Sobotka na otázku webu Novinky.cz.
Premiér dodal, že na základe zistení o tejto kauze treba pre budúcnosť stanoviť jasné pravidlá. "Ľudia majú právo na pocit bezpečia. Majú právo na garanciu toho, že ak ich naloží rýchla záchranná služba, dostanú sa včas do potrebného zdravotníckeho zariadenia," dodal Sobotka.
Situácia okolo prijímania akútnych prípadov rozhnevala aj druhého vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). "Je to nepríjemné a neprípustné," povedal pre Novinky.cz a dodal, že je to dôkaz o tom, aký chaos vládne v zdravotníctve. Uviedol ešte, že sám niečo podobné zažil, keď bratovu manželku odmietli prijať v nemocnici. Podľa jeho názoru sa takéto prípady stávajú kvôli nedostatočnej kapacite, regionalizácii, ale tiež z ekonomických dôvodov.
Bývalý minister zdravotníctva Leoš Heger (TOP 09) pripomenul, že už pred niekoľkými mesiacmi šéf rezortu zdravotníctva hrozil zavedením sankcií, ak sa budú takéto prípady opakovať.
Exminister Heger dodal, že ostatných krajov v ČR sa tento problém netýka, ale v hlavnom meste sa ho stále nepodarilo odstrániť. "Nie je možné, aby boli v Prahe v nemocniciach takí nafúkaní, že preferujú akademickú medicínu pred rutinnou medicínou," povedal a zdôraznil, že umiestnenie pacienta zo sanitky je priorita číslo jeden.
Exprimátor Prahy a lekár Bohuslav Svoboda uznal, že v Prahe je málo lôžok. Navrhol však spoločne s exministrom Hegerom dve riešenia. Prvé riešenie spočíva v prevádzkovaní nemocnice, kde by bol vyčlenený špeciálny priestor pre superakútne problémy a lôžka by sa udržiavali aj za cenu toho, že by boli dlhodobo prázdne. Praha by ich dotovala zo svojho rozpočtu.
Druhým riešením je on-line systém, ktorý by záchrannej službe poskytoval aktuálne informácie o všetkých voľných lôžkach v Prahe. Tento systém by priamo na ulici záchranárom oznamoval, kde sú voľné miesta.
12 jam zsl
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0