23. máj 2014
Bratislava 23. mája (TASR) - Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA) vyjadruje nespokojnosť s obmedzeným počtom 21 dní hospitalizácie seniorov nad 65 rokov v nemocniciach.
"Problém počtu maximálne 21 dní pobytu poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti sme zistili z podnetov seniorov. Po tomto čase, ak ešte nie je vyliečený, si musí pacient alebo jeho príbuzný hľadať sám riešenie, pretože z nemocnice je prepustený. Toto je obvyklá prax u nás podľa zmlúv nemocníc s poisťovňami, ktoré im už ďalšie dni nepreplácajú. Je to diskriminácia, nemá to oporu v zákone a ministerstvo zdravotníctva ako zodpovedný orgán to nerieši a túto situáciu mlčky prehliada," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii predseda IVRA Martin Halás.
Podľa neho má nedoliečený pacient tieto obtiažne možnosti riešenia: domáca starostlivosť zabezpečovaná svojpomocne rodinou alebo opatrovateľskou službou, preloženie na iné oddelenie, ukončenie hospitalizácie a opätovné prijatie po niekoľkých dňoch, prípadne umiestnenie seniora v zariadení sociálnych služieb. Vo viacerých spomenutých prípadoch sa seniori a ich príbuzní dostávajú už do komerčnej sféry, kde platia a nie málo.
Halás pripomenul, že práve doba 21 dní nemá oporu v žiadnom zákone, všeobecne záväzných predpisoch ani v koncepcii medicínskych odborov a vznikla podľa IVRA z pseudomedicínskych a finančných dôvodov. V zmysle čl. 40 Ústavy SR: Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.
"Upozorňujeme na tento problém, pretože ministerstvo zdravotníctva nás neberie ako partnera. Pritom dlh nemocníc ako poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bol koncom roka 2013 až 365 miliónov eur, nemocnice sú každoročne v strate a zdravotné poisťovne dosahujú zisky," dodal Halás.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0