19. máj 2014
Banská Bystrica 19. mája (TASR) - Spolu 162 prípadov kliešťovej encefalitídy, čo je takmer 59-percentný medziročný nárast zaznamenali vlani lekári na Slovensku.
Oproti päťročnému priemeru je to dokonca až o 77 percent prípadov viac. Pre TASR to uviedla hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.
Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trenčianskom (65 prípadov) a v Žilinskom kraji (44 prípadov), ale aj v Banskobystrickom kraji, kde epidemiológovia zachytili 23 prípadov tejto nebezpečnej choroby.
„V tomto roku bolo napriek len začínajúcej kliešťovej sezóne hlásených 13 prípadov kliešťovej encefalitídy," konštatovala vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Mária Avdičová. Štyri prípady boli z Trenčianskeho, Žilinského a Nitrianskeho kraja a jeden prípad z Prešovského kraja.
Tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade na našom území do nadmorskej výšky okolo osemsto metrov a vďaka klimatickým zmenám sa šplhá stále vyššie až do 900 metrov nad morom. Darí sa mu v listnatých aj zmiešaných lesoch, parkoch, lesoparkoch, na cintorínoch, dokonca priamo v mestskej zeleni. Výnimka sú len vysokohorské oblasti, obrábané polia a vodné plochy.
Nebezpečný môže byť v prípade kliešťa aj tento rok, keďže uplynulá zima, ktorá bola takmer bez snehu a mrazov, dovolila prežiť v prírode nielen na Slovensku veľkému množstvu hmyzu, prenášajúcemu nebezpečné choroby, ale aj kliešťovi, ktorému neprekáža ani súčasné mokré počasie a hojne sa vyskytuje v tráve, nízkych porastoch vidieckych a mestských lokalít.
Zvýšené nebezpečenstvo chorôb, ktoré môžu infikované kliešte prenášať na človeka (okrem kliešťovej encefalitídy je to napríklad aj lymská borelióza), vedie aj slovenské verejné zdravotníctvo k zvýšenému počtu preventívnych aktivít. V týchto dňoch vydal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v spolupráci s Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb informačné letáky pre cieľovú skupinu detí a dospelých s tematikou Ako sa chrániť pred kliešťom a ochoreniami ním prenášanými. Medzi základnými sú informácie čo vlastne kliešť je, ako sa vyvíja, kde sa najčastejšie vyskytuje až po pokyny ako sa pred ním chrániť, ako ho správne odstrániť, a aké sú príznaky najčastejších ochorení prenášaných kliešťami.
Informačné letáky sa distribuujú na všetky RÚVZ v SR, vedúcim hygienikom rezortov dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, obrany, vnútra, samosprávnym krajom, základným aj materským školám, školám v prírode, centrám voľného času, ako aj inštitúciám, pôsobiacim v oblasti turizmu.
Ako na záver uviedla hovorkyňa banskobystrického RÚVZ, proti kliešťovej encefalitíde sa dá očkovať. Ostatné ochorenia spôsobené kliešťami sú preventabilné len tým, že sa po pobyte v prírode, hlavne vo vysokej tráve prezeráme, odstránime si kliešte a v prípade, že v nejakom inkubačnom čase začneme pociťovať príznaky podobné chrípkovým, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0