B. BYSTRICA: Epidemiologičky RÚVZ skúmali nákazy prenášané hmyzom | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

B. BYSTRICA: Epidemiologičky RÚVZ skúmali nákazy prenášané hmyzom

26. apríl 2014
Banská Bystrica 26. apríla (TASR) - Poukázať na zdravotný dopad výskytu nákaz prenášaných hmyzom v podmienkach Slovenska i z celosvetového pohľadu, ako aj na možnosti prevencie pred týmito nákazami bolo cieľom prieskumu a analýzy, ktorú uskutočnil odbor epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

TASR o tom informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

Epidemiologičky Mária Avdičová, Viera Morihladková a Monika Musilová v projekte využili epidemiologické údaje o výskyte nákaz prenášaných hmyzom za ostatných 10 rokov, posudzovali trend výskytu, závažnosť podľa proporcie hospitalizovaných a počet úmrtí. Použili aj analýzy Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC - European Centre for Disease Prevention and Control) publikované vo výročných správach za členské krajiny Európskej únie a pridružené krajiny. Čerpali tiež z materiálov publikovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

"V sledovanom období 2004 - 2013 bol na Slovensku zaznamenaný vzostup počtu ochorení na kliešťovú encefalitídu - 162 prípadov, čo predstavuje nárast o 50 percent, nárast počtu ochorení na lymskú boreliózu - 998 prípadov, predstavujúci nárast o 32,4 percenta, ako aj nemeniaci sa trend výskytu sporadických prípadov ochorení na tularémiu - 8 až 10 prípadov ročne," priblížila Avdičová.

Pokračovala, že z celosvetového pohľadu medzi nákazami prenášanými hmyzom dominuje malária. Pre slovenských občanov predstavuje riziko pri cestovaní, čo dokazujú aj takzvané importované prípady, ktoré si slovenskí cestovatelia privážajú z exotických ciest do oblastí vysokého výskytu tohto závažného ochorenia. V roku 2013 boli zaznamenané štyri takéto prípady. Z hľadiska rizika nákaz prenášaných hmyzom prichádzajú do úvahy aj žltá zimnica prenášaná komárom z rodu Aedes, trypanosomiáza prenášaná muchou tse-tse či v súčasnosti aktuálna horúčka Dengue prenášaná opäť komárom z rodu Aedes. Aj na Slovensku boli v roku 2013 zaznamenané štyri importované prípady tohto ochorenia.

Podľa slov Tolnayovej je dôležitou informáciou, že v prevencii týchto nákaz je len v troch prípadoch možné očkovanie, a to proti kliešťovej encefalitíde, žltej zimnici a japonskej encefalitíde. V ostatných druhoch nákaz je ochrana obmedzená na používanie repelentov, nosenie vhodného oblečenia a vyhýbanie sa návštevám oblastí v období, keď je premnožený daný prenášač, čo býva najmä v období dažďov.

"Boj s nákazami prenášanými hmyzom je veľmi obtiažny. Vzhľadom na globálne otepľovanie sa tieto tzv. vektory dostávajú čím ďalej do vyšších nadmorských výšok. V oteplenej klíme sa často dobre darí aj tzv. rezervoárovým zvieratám, preto bude aj v budúcnosti potrebné tejto problematike venovať neustálu pozornosť. To bol aj dôvod, prečo WHO venovala Deň zdravia 7. apríla práve nákazám prenášaným vektormi, teda hmyzom," podotkla Avdičová.

ver

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0