8. apríl 2014
Bratislava 8. apríla (TASR) – Telo zdravého človeka neohrozí, keď vypije viac litrov vody denne, hovoria gastroenterológovia Peter Minárik a Miloš Bubán.
Naopak, často sa podľa vlastných slov stretávajú s dehydrovanými pacientmi. Na dnešnej tlačovej konferencii pomenovali mýty a fakty o pitnom režime.
„Ja ako lekár som sa nikdy nestretol s aquaholizmom, s tým, že by niekto pil nadmerné množstvo tekutín a škodilo by mu to. Ale každý deň sa stretávam s dehydratáciou, s nedostatkom tekutín,“ podčiarkol Bubán. Podľa Minárika u zdravého človeka nehrozí, že by jeho obličky nezvládli príliš veľa vody. „Otrava vodou existuje, ale je to skôr vedľajší nežiaduci účinok pre toho, kto berie určité lieky znižujúce tvorbu moču,“ dodal.
Základ pitného režimu má podľa lekárov tvoriť čistá voda z vodovodu alebo mierne mineralizovaná. Minerálne vody majú byť doplnkovým zdrojom. „Základným zdrojom pitného režimu by sa tieto vody mali stať v dobách nadmerného potenia alebo aj v zime pri športovaní, keď má človek rýchlejšiu pulzovú frekvenciu, rýchlejší metabolizmus,“ hovorí Minárik.
Bubán je zástancom zásady zdravá voda z vodovodu. „Je vyšetrená, je to voda, ktorá obsahuje minerály, je bezpečná nielen z infekčného hľadiska, ale aj z hľadiska zloženia. Odporúčam piť aj minerálne vody, keďže ako Slováci sme mimoriadne hrdí a bohatí na tieto zdroje,“ doplnil lekár. Opatrní treba byť podľa neho pri filtrovanej vode. Spomína prípad 45-ročného pacienta, ktorý zdravo žil, športoval, no začal kompletne filtrovať svoju vodu a pre nedostatok minerálov sa dostal do veľmi vážneho stavu. „Na jednotke intenzívnej starostlivosti sme ho dali dokopy,“ hovorí Bubán. Dostatočný prísun minerálov treba mať podľa neho na zreteli najmä v prípadoch, keď je človek ohrozený väčšou stratou, napríklad keď trpí horúčkami či ochoreniami spojenými s vracaním či hnačkami.
Podľa Minárika by sedem- až desaťoročné deti mali vypiť 60 ml tekutín na kilogram hmotnosti, 10- až 13-ročným odporúča 50 ml na kilogram hmotnosti a starší ako 14 rokov by mali piť 30 až 40 ml na kilogram hmotnosti. Ak má človek napríklad 58 kíl, mal by za deň vypiť asi 2,3 litra tekutín, aby vykryl to, čo stratí dýchaním, potením či vylučovaním. To, koľko človek reálne potrebuje vody, však závisí od viacerých faktorov – od veku, zloženia a množstva stravy, telesnej aktivity, aktuálneho zdravotného stavu, ale aj teploty a vlhkosti prostredia.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0