21. marec 2014
Bratislava 21. marca (TASR-OTS) - Užívanie drog mladými ľuďmi je dvakrát častejšie ako v ostatnej populácii, v prípade konope dokonca trikrát.
Každoročne je v Európe zaznamenaných viac ako 8000 úmrtí po akútnom predávkovaní. Vedeli by ste rozpoznať, či je dieťa pod vplyvom návykovej látky a poskytnúť mu prvú pomoc? Práve o to sa snaží projekt občianskeho združenia Emergency Assistance Service.
Nie je to také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Počet užívateľov heroínu v ostatnom čase síce klesá, do popredia sa však dostávajú nové syntetické stimulanty, ktoré vyvolávajú dočasné zlepšenie duševných a telesných funkcií. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. Pred desiatimi rokmi bolo u nás 2,5-krát viac narkomanov, ktorí ako primárnu drogu užívali heroín – v roku 2003 to bolo 1050 ľudí, predvlani už len 424. Pri stimulantoch je trend opačný, za rovnaké obdobie vzrástol počet ich užívateľov 2,4-násobne. Medzi liečenými užívateľmi drog sú najmä mladí ľudia vo veku 20 až 34 rokov. Táto skupina v roku 2012 tvorila takmer 70 percent všetkých liečených, pričom 18 mladých narkomanov nemalo ani 14 rokov.
Vzhľadom na tieto trendy občianske združenie Emergency Assistance Service presadzuje inovatívne postupy v šírení protidrogovej tematiky. Vytvorilo skupinu dobrovoľníkov pre prácu s mladými ľuďmi, ktorí sú vyškolení na rozpoznávanie typu drog a príznakov predávkovania, ako aj na poskytnutie prvej pomoci v život ohrozujúcich stavoch spôsobených užitím drogy. Problémy budú prezentovať formou interaktívnych prezentácií. "Drogy sú problémom zasahujúcim najmä mladistvých pre ich prirodzenú túžbu spoznávať nové veci. Viac než iní sú zneužiteľní pre svoju neznalosť a dobrú vieru. Každý mladý človek by mal mať dostatočné znalosti, aby sa vedel ubrániť drogám a vedel aj pomôcť pri kontakte s nimi," tvrdí odborný garant projektu doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.
Združenie vyškolilo dvadsať mentorov z celého Slovenska. Tí sa budú prioritne zameriavať na deti od 12 do 15 rokov, keďže v tomto veku už mladí ľudia majú znalosti o drogách, ale väčšinou ešte s nimi neprišli do bezprostredného kontaktu. Náplňou ich činnosti bude nielen oboznamovať deti s rizikami vyplývajúcimi z užívania drog, ale mali by byť schopní aj rozpoznať jednotlivé drogy podľa vzhľadu, účinkov a príznakov a identifikovať abstinenčné príznaky. V rámci prípravy sa stretli s odborníkmi na drogy, zdravotníkmi, pedagógmi a psychológmi a na záver absolvovali pod ich dohľadom aj praktické cvičenie s pilotnou cieľovou skupinou. Úlohou mentorov bude pritiahnuť k spolupráci aj ďalších dobrovoľníkov. K tomuto účelu im bola zapožičaná projektová sada s pomôckami na výučbu, ktorá obsahuje model na nácvik oživovania, model na nácvik uvoľnenia dýchacích ciest, záchranársky batoh, vzdelávacie brožúrky a letáky.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR v rámci účelovej dotácie na podporu protidrogových aktivít pre rok 2013.
Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedný: OZ Emergency Assistance Service. Ján Dobiáš (+421 918 102 768, dobias@emergency-assistance.sk), www.emergency-assistance.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0