ZDRAVIE: ŠÚKL nariadil stiahnutie deviatich šarží masti na podporu hojenia | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

ZDRAVIE: ŠÚKL nariadil stiahnutie deviatich šarží masti na podporu hojenia

15. marec 2014
Bratislava 15. marca (TASR) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nariadil stiahnutie deviatich šarží lieku Calcium Pantothenicum Zentiva ung der 1x30g a Calcium Pantothenicum Zentiva ung der 1x100g z trhu.

Dôvodom boli nevyhovujúce výsledky na mikrobiálnu čistotu (kontaminácia kvasinkami/plesňami), ktoré boli zistené výrobcom u jednej šarže. Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku z preventívnych dôvodov stiahol všetky šarže lieku vyrobené v jednom výrobnom cykle. TASR o tom informovala Valéria Pernišová z referátu pre komunikáciu s médiami ŠÚKL. Calcium Pantothenicum Zentiva je masť, ktorá slúži napríklad na podporu hojenia malých poranení.

"V nadväznosti na tieto opatrenia ŠÚKL v spolupráci s držiteľom registrácie lieku ďalej sledoval, či k mikrobiálnej kontaminácii nedošlo aj u šarží vyrobených v inom časovom období. Predmetom sledovania bol aj možný výskyt baktérie Pseudomonas aeruginosa, ktorá bola zaznamenaná u jednej šarže lieku v Českej republike," informovala Pernišová s tým, že táto šarža nebola na Slovensko distribuovaná. Výsledky šetrenia podľa nej potvrdili výskyt mikroorganizmov v 11 šaržách lieku vyrobených za posledné dva roky.

Ďalej uviedla, že špecifikáciám na mikrobiologickú čistotu nevyhovelo päť šarží lieku distribuovaných aj na Slovensko, v troch šaržách lieku bol potvrdený výskyt baktérie Pseudomonas aeruginosa, u dvoch šarží lieku bol potvrdený výskyt kvasiniek. "Vzhľadom na výsledky týchto analýz vydal ŠÚKL z preventívnych dôvodov rozhodnutie o stiahnutí všetkých šarží lieku Calcium pantothenicum Zentiva z trhu," zdôraznila Pernišová.

Presný dôvod kontaminácie podľa nej zatiaľ nie je známy, keďže pri prepúšťaní šarže na trh spĺňal liek všetky požiadavky na kvalitu a nevyhovujúce výsledky na mikrobiálnu kontamináciu boli zaznamenané po 12 mesiacoch. Pernišová vysvetlila, že kontrola kvality lieku sa vykonáva v pravidelných intervaloch, a to po troch, šiestich, deviatich, dvanástich, osemnástich a 24 mesiacoch po výrobe, aby sa zachytili prípadné zmeny vlastností lieku, napríklad kontaminácia z dôvodu rozmnoženia mikroorganizmov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0