ZDRAVIE: V centre pozornosti verejného zdravotníctva je aj monitoring alergénov | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

ZDRAVIE: V centre pozornosti verejného zdravotníctva je aj monitoring alergénov

17. február 2014
Banská Bystrica 17. februára (TASR) - Monitoring biologických alergénov je stále v centre pozornosti verejného zdravotníctva.

Národné referenčné centrum (NRC) pre hodnotenie vplyvu voľného ovzdušia a ovzdušia uzatvorených priestorov nevýrobného charakteru na zdravie populácie, ktoré je zriadené pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, má aj tento rok niekoľko úloh.

Ako TASR informovala Mária Tolnayová z RÚVZ Banská Bystrica, jednou z nich je napríklad riešiť so zodpovednými inštitúciami možnosti eliminácie najvýznamnejších alergénov či iniciovať rozšírenie siete monitorovacej peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku.

Práve RÚVZ Banská Bystrica je poverený monitoringom biologických alergénov a koordináciou PIS v SR. V peľovej sezóne, podľa vývoja počasia od konca februára do novembra, pravidelne týždenne informuje obyvateľstvo o výskyte alergénov v ovzduší.

"Dostupnosť aktuálnych hlásení o peľovej situácii v regiónoch a čo najrozsiahlejšia medializácia peľových správ je dôležitá pre alergikov a lekárov. Presným určením najvhodnejšieho termínu začiatku liečby, a tiež jej ukončenia po sezóne, je okrem minimalizácie až dočasnej eliminácie zdravotných problémov alergika možné vďaka cielenej diagnostike i správne načasovanej liečbe ušetriť značné finančné prostriedky," vysvetlila Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici.

Ako dodala, medzi ďalšie tohtoročné úlohy, okrem už existujúcich, patrí aj využitie databázy PIS pre riešenie medzinárodných projektov týkajúcich sa zmien bioklímy a šírenia inváznych druhov rastlín za účelom prevencie vzniku respiračných alergií, ale aj monitoring alergénov roztočov vo vnútornom prostredí budov.

Na vzniku respiračných alergií sa totiž vo veľkej miere podieľajú aj alergény vnútorného prostredia budov, ako sú roztoče, zvieracie alergény i plesne. "Roztoče sú podľa najnovších štúdií až v 50 percentách pôvodcami respiračných alergií, ktoré často prechádzajú do ťažkých astmatických stavov," podotkla.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0