10. február 2014
Bratislava 10. februára (TASR) - Programom zameraným najmä na deti a mládež si aj Slovenská republika (SR) 11. februára pripomenie Európsky deň tiesňového čísla 112.
Ako ďalej TASR informoval Petar Lazarov z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR, koordinačné strediská integrovaného záchranného systému, ktoré prijímajú tiesňové volania na číslo 112, pripravujú program v prvom rade pre deti a mládež. "Cieľová skupina je zvolená zámerne, keďže práve deti sa podieľajú na vysokom počte neoprávnených volaní na číslo 112. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) chce aj touto cestou prispieť k zníženiu počtu neoprávnených hovorov, ktoré môžu blokovaním linky tiesňového volania zamedziť prístup k 112 tým ľuďom, ktorí pomoc skutočne potrebujú. Propagačné aktivity budú mať preto nielen edukačný, ale aj osvetový charakter," uviedol pre TASR Lazarov.
V Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach budú môcť v utorok 11. februára 2014 deti z vybraných škôl navštíviť koordinačné strediská integrovaného záchranného systému, ktoré im priblížia každodennú prácu operátorov 112. Súčasťou prehliadok budú prezentácie fungovania čísla tiesňového volania 112, ako aj základných záchranných zložiek integrovaného záchranného systému. Deti sa tak budú mať možnosť priamo zoznámiť nielen s prácou operátorov, ale aj s prácou samotných záchranárov – hasičov, policajtov i zdravotníkov. Dozvedia sa, čo treba spraviť ak sa ocitnú v situácii, kedy je ohrozený život, zdravie alebo majetok a ako sa poskytuje prvá pomoc, dodal Lazarov..
Európske číslo tiesňového volania 112 bolo zavedené v roku 1991 (Rozhodnutím Rady z 29. júla 1991) so zámerom etablovania jednotného čísla tiesňového volania fungujúceho popri existujúcich národných číslach tiesňového volania vo všetkých členských štátoch Európskej únie (EÚ). Na Slovensku bolo číslo 112 zavedené 1. júla 2003. Na číslo 112 sa okrem členských štátov EÚ možno dovolať aj v niektorých iných krajinách, napríklad v Turecku, Nórsku, Srbsku a na Islande. Hovor na linku tiesňového volania 112 slúži na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému, keď je ohrozený život, zdravie, majetok životné prostredie alebo verejný poriadok. Volať možno bezplatne a nepretržite, 24 hodín denne z akéhokoľvek telefónu - pevnej linky, mobilu, telefónnej búdky. Výhodou čísla tiesňového volania 112 je možnosť lokalizácie volajúceho, ako i možnosť dovolať sa na 112 aj bez SIM karty.
V roku 2013 bolo na Slovensku na číslo 112 prijatých 1.559.045 hovorov.
Božena Michaláková z Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby v Žiline prevzala 16. septembra 2013 z rúk ministra vnútra Roberta Kaliňáka cenu za víťazstvo v kategórii Výnimočný operátor tiesňovej linky. Získala ju za poskytnutie profesionálnej pomoci chlapcovi, ktorý spadol z druhého poschodia opustenej budovy v Ružomberku. Prípad sa stal v roku 2012 v bývalej továrni na spracovanie bavlny. V budove sa hral 11-ročný Filip so svojimi kamarátmi keď sa zrazu prepadol cez dve poschodia. Kamaráti spanikárili a z miesta nehody ušli. Filip pád prežil, ale pomoc si musel zavolať sám. Vďaka stále funkčnému mobilu sa dovolal na linku 112, kde jeho hovor prijala Božena Michaláková. Chlapca sa nakoniec záchranárom podarilo nájsť. Následne ho ošetrili a previezli do nemocnice.
Víťazom kategórie "Výnimočná aktivita v oblasti osvety a vzdelávania o čísle tiesňového volania 112" sa v roku 2013 stal Obvodný úrad Košice za organizáciu výtvarnej súťaže "Deň 112 očami detí". Konala sa pri príležitosti Európskeho dňa 112 vo februári 2013.
Európska asociácia liniek tiesňového volania (The European Emergency Nubmer Association, EENA), nezisková organizácia so sídlom v Bruseli, organizuje každý rok slávnostné odovzdávanie cien 112 Awards (The 112 Awards Ceremony) s tým, aby sa dostalo uznania a ocenenia jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré sa osobitne angažovali pri plnení povinností prípade propagovaní Európskeho tiesňového čísla 112. V roku 2014 je odovzdávanie cien európskej súťaže 112 Awards stanovené na 2. apríla vo Varšave.
V roku 2013 v Rige získala pre Slovensko cenu 112 Awards v kategórii Výnimočný operátor príslušníčka Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zo Žiliny Slavomíra Korduliaková. Vo februári 2012 zachránila život 16-ročnej dievčine, ktorá uviezla v snehovej kalamite cestou zo školy.
Cena112 Awards je významná celoeurópska súťaž pre profesionálov a verejnosť. Jej cieľom je popularizovať tiesňové číslo 112 v celej EÚ a podporovať jeho správne používanie. Ceny za účasti najvyšších predstaviteľov Európskeho parlamentu a Európskej komisie každoročne udeľuje EENA. Cena 112 Awards bola udelená v rokoch 2007, 2008, 2009, 2010, 2012.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0