ZDRAVIE: Počet nemocničných nákaz rastie | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

ZDRAVIE: Počet nemocničných nákaz rastie

24. november 2013
Banská Bystrica 24. novembra (TASR) - Neustále sa zvyšujúci počet hospitalizovaných pacientov so sebou prináša aj zvýšený počet rizikových pacientov, u ktorých je pravdepodobnosť vzniku nemocničných nákaz vyššia a jej prognóza závažnejšia.

Konštatoval to vedúci Oddelenia prevencie nemocničných nákaz banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Pavol Lokša.

Podľa jeho slov bolo v roku 2007 zo zdravotníckych zariadení v Slovenskej republike nahlásených spolu 5778 nemocničných nákaz, vlani 6126.  Najvyššia incidencia (počet novovzniknutých ochorení počas určitého obdobia, pozn. TASR) nemocničných nákaz sa už tradične zaznamenáva na oddeleniach anestézie a intenzívnej medicíny (OAIM) a hematologických oddeleniach. "Renomované zdravotnícke zariadenia vo vyspelých štátoch Európy, napríklad v Nemecku či Rakúsku, uvádzajú incidenciu od štyroch do osem percent. Lenže tam je už zaužívanou praxou nákazy, ak sa už vyskytnú, naozaj nahlásiť. Problematika výskytu týchto nákaz, boj proti nim, ako aj preventívne opatrenia, sa ešte stále v slovenských zdravotníckych zariadeniach podceňujú. Evidujeme aj pomerne veľké regionálne rozdiely. V niektorých oblastiach, ktoré pristupujú k monitorovaniu týchto nákaz zodpovednejšie, nám nahlasujú niekoľkonásobne vyšší výskyt nemocničných nákaz, ako je uvádzaná incidencia," upozornil.

Snahou slovenských odborníkov je preto skvalitniť takzvanú hlásnu službu, aby sa lekári a odborníci neriadili dnes ešte stále rozšíreným "pravidlom", že keď nákazu nenahlásia, nebudú problémy. "Je to falošná ilúzia už aj preto, že nemocničným nákazám sa nedarí úplne vyhnúť pre vysokú rezistenciu viacerých kmeňov mikróbov ani v špičkových svetových klinikách," poznamenal Lokša.

Za najúčinnejšiu zbraň v boji proti nemocničným nákazám považujú odborníci dôslednú a účinnú prevenciu. Ako upozornil Lokša, nutný je neustály úzky kontakt s klinickými pracovníkmi, potreba neustále upozorňovať na chyby v hygienicko-epidemiologickom režime, v dekontaminácii a v celkovej bariérovej ošetrovateľskej technike. "Tí, ktorí ošetrujú pacientov, musia vedieť, že keď idú k pacientovi či od neho, majú si umyť ruky, lebo nimi sa prenáša asi 70 percent nemocničných nákaz. Je nutné požívať rukavice, pacientov rozdeľovať na infekčných, málo infekčných, vysoko rizikových, aby personál nechodil od jedného druhému a nedaroval im mikroorganizmy, často skoro úplne rezistentné na antibiotiká. Účinná a účelová by mala byť aj dezinfekcia, a to predovšetkým na OIAM a na operačných sálach - tam treba investovať aj do finančne náročnejších dezinfekčných prostriedkov, lepivých fólií, fungujúcej klimatizácie a podobne," uzavrel.

Najčastejšie sa vyskytujú nákazy dýchacích ciest, nasledujú močovo-pohlavné nákazy a sepsy tvoria 14-15 percent všetkých nemocničných nákaz.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0