Odborníci upozorňujú na dôležitosť diagnostiky ochorení obličiek u diabetikov | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

Odborníci upozorňujú na dôležitosť diagnostiky ochorení obličiek u diabetikov

6. november 2013
Bratislava 6. novembra (TASR) - Metabolické ochorenie diabetes mellitus, t. j. cukrovka, pri ktorom majú pacienti zvýšenú hladinu cukru v krvi, spôsobuje v organizme aj ďalšie problémy.

Okrem poškodenia sietnice oka, ktoré môže viesť až k slepote, či kardiovaskulárnych ochorení k nim patrí i chronické ochorenie - diabetická nefropatia. Včasné odhalenie problému s obličkami u diabetikov môže neskoršie komplikácie významne zmierniť a oddialiť. Na tieto skutočnosti poukázali dnes odborníci na stretnutí s novinármi v Bratislave.

"Chronické ochorenie obličiek - diabetická nefropatia (DN) postihuje asi jednu tretinu, 30-40 percent diabetikov prvého typu. Na Slovensku bolo v roku 2011 toto ochorenie zistené u 33 percent pacientov v pravidelnej diabetologickej liečbe", uviedol nefrológ doc. MUDr. Adrián Okša, CSc., vedecký sekretár Slovenskej nefrologickej spoločnosti a pracovník Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU). Ako upozornil, zákerným faktom je, že pacient nemusí dlhé roky pociťovať žiadne bolesti či problémy s vylučovaním. Zhoršovanie obličkových funkcií postupuje pomaly a nebadane a pritom môže viesť až k takému poškodeniu obličiek, že pacient bude potrebovať pravidelnú dialýzu, teda pravidelné umelé odstraňovanie splodín a jedov z organizmu. Pri včasnom odhalení počiatočných štádií ochorenia a dobrej starostlivosti o pacienta sa však dá dialýze vyhnúť, zdôraznil doc. Okša.

Predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti a primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., poukázal na to, že diabetik má obličky viac namáhané v dôsledku dlhodobo kolísajúcej hladiny cukru v krvi. Pri ochorení DN obličky nedostatočne filtrujú krv od škodlivých látok a pritom vylučujú do odpadu aj látky, ktoré by mali v krvi zostať. Zdôraznil potrebu skríningu čiže vyhľadávania pacientov s ochoreniami obličiek medzi diabetikmi, ich správne usmerňovanie, pravidelnú kontrolu krvného tlaku, glykémie, z dietetických opatrení zníženie príjmu soli v potravinách a obmedzenie príjmu bielkovín. V tejto súvislosti vyzdvihol nevyhnutnosť spolupráce medzi diabetológmi a nefrológmi.

V úsilí upozorniť verejnosť na problematiku chronického ochorenia obličiek ako závažnej sprievodnej komplikácie cukrovky, Slovenská nefrologická spoločnosť a Slovenská diabetologická spoločnosť pripravili Týždeň prevencie diabetickej nefropatie. Uskutoční sa od 11. do 16. novembra na desiatich miestach v piatich slovenských mestách. Uvažujú aj o ďalších podobných projektoch v budúcnosti.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0