Komáre prenášajúce žltú zimnicu sa objavili v Kalifornii | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

Komáre prenášajúce žltú zimnicu sa objavili v Kalifornii

31. október 2013
Los Angeles 31. októbra (TASR) - Výskyt tropických komárov prenášajúcich potenciálne smrteľné choroby, akými sú horúčka dengue či žltá zimnica, vyvolala v Kalifornii obavy.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Napriek tomu, že od prvého výskytu komárov s vedeckým menom Aedes aegypti v kalifornskej oblasti Central Valley v júni tohto roku neboli hlásené žiadne prípady nakazenia nimi prenášanými chorobami, v prípade ich premnoženia by podľa amerických úradov mohli predstavovať vážne zdravotné riziko pre najzaľudnenejší americký štát.

Ako sa Aedes aegypti dostal do Kalifornie zostáva, záhadou. Je možné, že bol privezený v kvetináčoch cudzokrajných rastlín alebo v iných malých nádobách s vodou, povedal Tim Phillips z agentúry pre kontrolu bacilonosičov.    Pôvodom z tropických a subtropických oblastí, Aedes aegypti sa okrem Kalifornie objavil už aj na Havaji, v Arizone, Texase a v juhovýchodných častiach Spojených štátov, hlavne na Floride.  

"Dúfame, že sa nám podarí vyhubiť ich, aj keď to bude náročné. Teraz nás zaujíma, či prežije zimné mesiace v Kalifornii," povedala Vicki Kramerová z úradu verejného zdravotníctva.

Pre túto chvíľu je riziko nákazy v Kalifornii nízke. Podľa expertov by k infikovaniu zdravého človeka mohlo dôjsť až potom, ako by komár uhryzol už infikovaného človeka a nákazu na zdravú osobu preniesol.      Aj keď sa už v tomto roku na Floride, Havaji a Texase vyskytli lokálne prípady horúčky dengue, všetkých 183 prípadov nákazy, vyskytujúcich sa v Kalifornii od roku 2010 bolo zistených u ľudí vracajúcich sa z Latinskej Ameriky, Ázie alebo Afriky. Žltá zimnica je v Kalifornii ešte vzácnejšia. Posledný známy prípad nákazy je z roku 1999.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je celosvetovo v súvislosti s horúčkou dengue každoročne hospitalizovaných približne 500.000 ľudí, pričom 2,5 percenta postihnutých zomiera. Ročný počet prípadov žltej zimnici na svete sa odhaduje na 200,000, z čoho 30.000 prípadov končí smrťou.

1 mp zsl

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0