Nadácia Výskum rakoviny pomáha už 20 rokov v boji so zákernou chorobou | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

Nadácia Výskum rakoviny pomáha už 20 rokov v boji so zákernou chorobou

7. marec 2013
Košice 7. marca (TASR) - Nadácia Výskum rakoviny (NVR) už 20 rokov pomáha na Slovensku v boji so zákernou chorobou.

Len od roku 2000 získala za pomoci verejných zbierok a sponzorov takmer 900.000 eur, pričom poskytla pre vedu a diagnostiku investične najnáročnejšie prístroje.

Myšlienka založenia Nadácie Výskumu rakoviny vznikla v roku 1993 v kruhu pracovníkov Ústavu experimentálnej onkológie ako odozva na to, že onkologický výskum štát dostatočne nefinancoval. "Snažíme sa vlastne aj suplovať štát pri rôznych aktivitách a finančne pomáhať onkologickému ústavu a vede ako takej. Samozrejme, nejde iba o finančnú pomoc, ale chceme, aby bola onkologická veda na verejnosti známa a aby sa zmiernilo to tabu rozprávať o rakovine," povedala dnes v Košiciach prezidentka NVR Margita Klobušická.

Potrebné prístroje pomáhajú pri včasnej diagnostike rakoviny a zároveň pri onkologickom výskume. "Bez modernej laboratórnej techniky sa výskum v súčasnosti nedá robiť. Slovensko patrí v rámci Európy ku krajinám s najnižšou podporou výskumu rakoviny, pritom sa u nás ročne diagnostikuje viac ako 27.000 nových prípadov zhubných nádorov a viac ako 12.000 pacientov zomrie," konštatovala Klobušická.

S cieľom upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu na Slovensku nadácia už tradične organizuje 7. marca Deň výskumu rakoviny, ktorý pripomína laickej i odbornej verejnosti význam výskumu nádorových ochorení v prospech pacientov. Tohto roku ide už o 7. ročník podujatia, ktorého symbolom je snežienka.

Nadácia sa Dňom výskumu rakoviny obracia na tri skupiny adresátov. Onkologickým pacientom a ich rodinám predstavuje, ako konkrétne im výskum pomáha, a lekárov-onkológov presviedča, že ich spolupráca na výskume je nevyhnutná pre ďalšie napredovanie v boji s rakovinou. "Zároveň vláde SR opakovane pripomína nutnosť zahrnúť špeciálny program aplikovaného výskumu do Národného plánu boja proti rakovine a súčasne medzi priority znalostnej ekonomiky na Slovensku. Národný onkologický program totiž v SR stále chýba," uviedla prezidentka NVR.

Predseda zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši pred novinármi potvrdil, že nádorové ochorenia sú aj v súčasnosti jednou z najčastejších príčin úmrtí slovenských pacientov. "Preto investícia do výskumu rakoviny a do včasnej diagnostiky je investíciou do našich životov," dodal. Upozornil zároveň, že Slováci nedostatočne využívajú preventívne lekárske prehliadky, ktoré môžu včas odhaliť počiatočné štádiá onkologických ochorení.

Riaditeľ pre vedu a výskum vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach Igor Andrašina spomenul ako príklad neustálej potreby výskumu a klinického skúšania karcinóm prsníka. Ten je na Slovensku jedným z najčastejších zhubným nádorových ochorení. "Napriek značným pokrokom v prevencii a liečbe v ostatnom období ročne na Slovensku zomiera na karcinóm prsníka približne 600 žien. Výskum a klinické skúšania sú teda v tejto oblasti kľúčové, aby prinášali inovatívne liečebné možnosti, ktoré by zlepšovali výsledky liečby a prežívanie pacientov," uviedol.

NVR organizuje v dvojročných cykloch Súťaž mladých onkológov, ktorej cieľom je umožniť stretnutie nadšencov zo stredných a vysokých škôl, a mladých vedcov do 35 rokov v oblasti onkologického výskumu.. V minulom roku NVR vyhlásila pre mladých vedcov do 35 rokov výzvu na Vedecký projekt financovaný nadáciou.

O úspešných výsledkoch svojho výskumu podporeného nadáciou na tlačovej konferencii informovali mladí vedci z Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach a Ústavu experimentálnej onkológie SAV.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

hol

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia 0