17. január 2013
Štrbské Pleso 17. januára (TASR) - Už po štvrtý raz sa stretáva približne 350 lekárov a iných odborníkov na očkovanie a prevenciu infekčných chorôb na Slovenskom vakcinologickom kongrese.
V jednotlivých blokoch odznie 50 príspevkov, ktoré sa budú týkať očkovania nielen ako lekárskeho preventívneho výkonu a mnohých odborných aspektov s tým spojených, ale aj vakcinácie ako úspešného zdravotníckeho a celospoločenského programu. Kongres sa začína dnes na Štrbskom Plese a vyvrcholí v sobotu 19. januára.
Tento rok kladie dôraz najmä na perspektívy očkovania. "Podľa posledných prognóz sa v čase mieru vo vyspelých štátoch predlžuje dĺžka života tak, že väčšina zdravých detí narodených okolo roku 2000, má reálnu šancu dožiť sa sto rokov v dobrej duševnej a telesnej kondícii," uviedla predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (SEaVS) Zuzana Krištúfková. Dodala, že podľa prognostikov je podmienkou bezproblémového starnutia primeraná prevencia civilizačných chronických a infekčných chorôb pri predpokladanom pokroku vakcinačnej stratégie. "Ak 20. storočie bolo nazývané aj storočím antibiotík, tak 21. má byť storočím vakcín. Teší nás, že k tomuto trendu prispievane aj my s naším kongresom," zdôraznila Krištúfková.
Slovensko patrí v rámci preventívnych očkovacích programov k najvyspelejším krajinám sveta, čo sa prejavuje aj vo veľmi pozitívnom, takmer nulovom výskyte väčšiny infekčných, očkovaním preventabilných ochorení na našom území. Celosvetové trendy zdravotníckej starostlivosti, vedy, výskumu i vývoja sa stále viac a viac orientujú na problematiku prevencie. SVK je práve miestom, kde sa stretávajú odborníci, aby o problematike stavu a perspektív v tejto oblasti medicíny diskutovali, oboznamovali sa s novými trendmi a výsledkami výskumov.
Program kongresu sa začína úvodnou prednáškou rektora Vysokej školy sv. Alžbety Vladimíra Krčméryho, ktorý má ako lekár a pedagóg veľmi blízky vzťah aj k prevencii. Ako prvý zaviedol pregraduálny študijný program verejného zdravotníctva na Slovensku a onedlho rozšíril svoje aktivity aj do zahraničia, najmä do rozvojových krajín. Práve tu je zdravotnícka aj pedagogická pomoc najpotrebnejšia a najviac oceňovaná. V ďalších ôsmich tematických blokoch postupne odznejú prednášky na témy, ktoré sa budú zaoberať aktuálnymi otázkami reakcií po očkovaní, problematikou prevencie závažných chorôb, ako sú meningokokové a pneumokokové ochorenia, očkovania rizikových osôb, očkovania dospelých, proti HPV infekciám a ďalším. Okrem toho sa odborníci budú zaoberať aj problematikou komunikácie očkovania smerom na verejnosť, keďže sa podľa Krištúfkovej najmä v prostredí internetu aktivizovalo niekoľko ohnísk šíriacich zavádzajúce a nepravdivé informácie o očkovaní.
Národný imunizačný program na Slovensku zostáva i naďalej jedným z najkvalitnejších v Európe i vo svete. Podľa Krištúfkovej bude zaujímavou aj prednáška Ievy Kantsone, epidemiologičky z Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb v Rige. Tá bude na kongrese informovať o nedávnej epidémii diftérie v Lotyšsku. "Diftéria, alebo záškrt, je ochorenie, ktoré na Slovensku vďaka očkovaniu veľa rokov nepoznáme, uspokojujeme sa, že nám už ani nehrozí a pritom postihuje štáty Európskej únie. Epidémia v Lotyšsku sa objavila po tom, čo po rozpade Sovietskeho zväzu klesla proti tomuto ochoreniu zaočkovanosť," upozornila Krištúfková.
Slovenský vakcinologický kongres pripravila SEaVS SLS v spolupráci s poprednými odbornými inštitúciami, ako sú Úrad verejného zdravotníctva SR, Slovenská pediatrická spoločnosť, Slovenská infektologická spoločnosť, Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva, Fakulta verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine, Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Diskusia 0