Aktívny a zdraví (nielen) počas jari | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

Aktívny a zdraví (nielen) počas jari

     Zima už zrejme nadobro povedala svoje posledné slovo, prichádza jar. Dni sa predlžujú, teploty príjemne stúpajú, slnečné lúče sú pripravené odovzdať nám svoju cennú energiu. Nastal čas prejsť z pasívnejšieho módu do toho aktívneho, vymeniť pohodlie teplých prekúrených miestností za čerstvý vzduch a s pôžitkom absorbovať čaro prebúdzajúcej sa prírody. Naše telo je po období s nízkou pohybovou aktivitou unavené, oslabené, zaplavené toxínmi a možno aj nadbytočnými tukovými zásobami. Imunitný systém, metabolizmus aj psychika nie sú na tom najlepšie a potrebujú efektívne naštartovať. Ak v tomto smere zostaneme ľahostajní a nevyvinieme žiadne úsilie tak hrozí, že bežná jarná únava ľahko prerastie do chronického únavového syndrómu, stresu a vážnejších zdravotných ťažkostí.

 

     Základom úspechu je pravidelný pohyb a fyzická aktivita. Nepochybne, aj pitný režim a stravovacie návyky, dostatok oddychu a spánku, psychická pohoda, absencia fajčenia a alkoholu majú veľký význam, no zásadné slovo najmä v tomto jarnom období má aktívna fyzická činnosť.

 
     Dospelý človek by mal venovať fyzickej aktivite minimálne 30 minút 4 – 5x týždenne. Pohybové aktivity na anaeróbnej báze sa vykonávajú bez trvalého pravidelného prísunu kyslíka a v priebehu prvých 2 – 3 minút dochádza k vyčerpaniu kyslíkových zásob. Ide o intenzívne cvičenia zväčša krátkodobého charakteru (napr. zjazdové lyžovanie, gymnastické a atletické cvičenia, šprintérske disciplíny, hry, zápolenia).


      Z dlhodobého hľadiska sú pre upevňovanie zdravia ľudí, ktorí nie sú nejako zvlášť športovo založení, vhodnejšie tzv. aeróbne pohybové aktivity vytrvalostného charakteru s nízkym stupňom zaťažovania, ako je: bicyklovanie, chôdza, beh, kolieskové korčuľovanie, bežkové lyžovanie, rôzne kolektívne športy. Je ideálne, ak sa vykonávajú na čerstvom vzduchu.


Priaznivé účinky aeróbnej pohybovej aktivity

 

  • Zvyšuje sa prietok krvi, kapacita pľúc, dochádza k lepšiemu transportu kyslíka v tele. Človek schopný lepšie znášať namáhavú telesnú činnosť;
  • Znižuje sa riziko artériosklerózy, t. j. kôrnatenia ciev, vysokého krvného tlaku, ischemickej choroby srdca;
  • Nepretržitých 12 minút aeróbneho cvičenia sa považuje za spúšťací moment aktivity enzýmov spaľujúcich tuk;
  • Udržiavanie chrbtice, kĺbov a svalstva vo funkčnej zdatnosti. Prevencia osteoporózy;
  • Pohyb uvoľňuje nervové napätie a má vplyv na duševnú sviežosť, prekrvenie a okysličenie mozgu. Zlepšuje schopnosť sústredenia, pomáha odstrániť problémy pri zaspávaní, zmierňuje bolesti hlavy, stavy úzkosti a umožňuje ľahšie sa vyrovnať so stresovými situáciami.

 

Niekoľko praktických rád

 

  • Ak po príchode z práce bojujete s únavou, premôžte sa a doprajte si aspoň polhodinovú prechádzku v parku, počas voľna a víkendov vyskúšajte napr. bicykel alebo turistické paličky. Sily a energia zaručene začnú postupne pribúdať.
  • Ak sa vám predsa nepodarí nájsť si polhodinku denne na šport, siahnite po dostupnejšej alternatíve. Používajte schody, kde sa dá a nie výťahy a eskalátory. Kratšie vzdialenosti prekonávajte peši a nie verejnou dopravou alebo autom. Pokiaľ je to možné, aj na cestu do práce použite bicykel.
  • Nájdite si aktivitu, ktorá vás skutočne baví a do ktorej sa nemusíte nútiť. Okrem už spomínaných sa odporúčajú tiež spoločenské tance, relaxačná gymnastika, joga, fitness aktivity, plávanie, nenáročná turistika.
  • S pribúdajúcim vekom je čoraz viac je potrebné, aby si človek reguloval svoj pohybový režim za účelom skvalitnenia života, fyzickej a psychickej kondície, upevnenia zdravia a predĺženia biologického veku.


Náš tip:


Vyskúšali ste už severskú chôdzu tzv. Nordic Walking?


      Je to rýchla chôdza s paličkami, ktorá podporuje významne fyzickú kondíciu a je ideálnou aktivitou pre udržanie zdravia a prevenciu civilizačných ochorení. Táto dynamická chôdza s palicami je o 40 – 50 % účinnejšia ako normálna chôdza – srdcová frekvencia je o 10 – 15 % vyššia, za hodinu sa spáli až 450 kalórií. Pri zvládnutej technike sa pri severskej chôdzi zapojí do pohybu až 90 % svalov v tele. Palice poskytujú stabilitu a istotu, nie sú zaťažované kĺby ako napr. pri behu.


Čo na to potrebujete?

 

  • Základom severskej chôdze je tzv. skrížený pohybový vzorec horných a dolných končatín, preto je potrebné, aby zásady správnej techniky vysvetlil skúsený inštruktor;
  • Palice pre severskú chôdzu sú špeciálnym náradím, ich dôležitou konštrukčnou vlastnosťou je pružnosť a súčasne pevnosť a odolnosť proti zlomeniu, ktoré by mohlo spôsobiť pád a úraz. Je nevyhnutné dodržať správnu dĺžku palíc, čo je cca 70 % výšky postavy. Orientačne by dĺžka palice mala byť taká, aby pri jej kolmom zapichnutí do zeme bolo ohnutie v lakti 90°. Zakončenie palíc tvoria hroty na nespevnený povrch či zasnežený terén a gumové protišmykové nadstavce na tvrdý a pevný povrch (kameň, betón, asfalt), ktoré pomáhajú eliminovať tvrdosť nárazov;
  • K potrebnej výbave patria rukavice, vhodná športová obuv a oblečenie vzhľadom na príslušné klimatické obdobie;
  • Severská chôdza patrí medzi plnohodnotné liečebné procedúry v rekonvalescencii a kúpeľnej liečbe.


„Vyzvi srdce k pohybu“


      Je názov celonárodnej kampane konanej pod záštitou UVZ SR a Kancelárie WHO na Slovensku. Súťažná kampaň je zameraná na zvýšenie pohybovej aktivity dospelej populácie. Cieľom je motivovať ľudí, aby žili zdravšie a venovali sa pravidelne ľubovoľnej pohybovej aktivite (chôdzi, behu, bicyklovaniu, plávaniu, atď.), pretože akákoľvek pohybová aktivita je dôležitým faktorom v podpore zdravia a prevencii chronických ochorení ako je nadváha a obezita, ochorenia pohybového ústrojenstva, ochorenia srdca a ciev, cukrovka 2. typu, niektoré nádorové ochorenia a pod. V roku 2017 sa organizuje 8. ročník tejto kampane na úrovni všetkých RÚVZ na Slovensku. Podmienkou účasti je venovať sa pohybu aspoň počas štyroch za sebou nasledujúcich týždňov, a to od 20. 3. 2016 – 11. 6. 2017, týždenne spolu 210 minút a aspoň 4 dni v každom týždni. Každý účastník (nad 18 rokov) musí mať dospelého svedka. V prípade záujmu bližšie informácie poskytnú príslušné RÚVZ.
 

 

Použité zdroje:
AVDIČOVÁ, M.: Šport pre všetkých. In: Intenzita pohybovej aktivity u dospelého človeka a zdravie. Zborník 1. konferencie športu pre všetkých, Bratislava 2002.
www.vzbb.sk/sk/aktuality/spravy/2017/Plagat_VSkP_A4_2017.pdf
www.therme.sk/kupelna-liecba/prednasky-o-zdravi/nordic-walking-severska-chodza-zlepsi-vase-zdravie-a-kondiciu.html